Proč lidé nedočítají knihy?
Velká část knih, které máme doma v knihovně nebo na poličce nad pracovním stolem, jsou nedočtené. Buď jsme se do nich ještě ani neponořili, takže představují spíše pěkný kus nábytku nežli informačně či obsahově hodnotný zdroj, eventuálně byly rozečteny, ale z různých důvodů se nám je nepodařilo dočíst.
Důvodů je samozřejmě celá řada. Prvním je skutečnost, že nám kniha z různých důvodů nesedí či nevyhovuje. Paradoxní je, že beletrii odkládá většina lidí těsně před zápletkou a také v případě odborného textu nedojde velká část čtenářů k závěrům či datům a přečtou jen nudnou „omáčku“ úvodu.
Druhou možností je, že nemáme čas, což je ale s ohledem na informační a učící se společnost důvod poněkud krátkozraký. Je třeba si ale uvědomit, že – slovy Arthura Schopenhauera – je život příliš krátký na čtení špatných knih. Také celá problematika informačního přetížení je se špatným výběrem konzumované informace integrálně spojená.
Často se také stává, že lidem chybí motivace, nejsou nastaveni tak, aby věci dotahovali, četli celé knihy či hlouběji přemýšleli. Mluví se o twitterovém myšlení, které se snaží zprávu vtělit do krátkého instantního sdělení. Také to může vést k tomu, že knihy dlouhé, složité či na první pohled nepřinášející nějaký hmatatelný užitek jsou odkládány na později či na jindy.

Více v článku: Proč nedočítáme knihy?
Zdroj obrázku: www.sxc.hu

Categories: , , , , , , Share

Leave a Reply