Fan fiction z Amazonu?

Průlom pro řadu začínajících autorů, kteří dosud psali jen do šuplíku? Americké internetové knihkupectví Amazon oznámilo spuštění platformy pro nadšence tvořící podle svých oblíbených příběhů.
Po celosvětové popularizaci čtečky Kindle teď americký Amazon dává šanci i autorům tak zvané fan fiction – viz http://www.bbc.co.uk/news/technology-22654281. Jedná se o příběhy inspirované oblíbenými knihami, filmy či seriály, které píší amatérští nadšenci a zatím vycházely hlavně na blozích. Vydávání těchto knih bylo dosud komplikované především kvůli autorským právům např. k postavám.
Amazon uzavřel smlouvu s firmou Warner Bros a pro fan fiction "byly uvolněny" tři televizní seriály - Super drbna, Upíří deníky a Prolhané krásky. Prodávat knihy bude možné pouze ve Spojených státech, datum spuštění nové platformy ještě není ohlášené. Pokud autor napíše více než 10 tisíc slov, dostane 35 procent z ceny knihy, pokud méně, tak dostane 20 procent. Amazon si ponechá práva k celosvětovému prodeji.
A to může být dobrý tah, protože například světový bestseller Padesát odstínů šedi vznikl původně právě jako fan fiction - EL Jamesová jej psala s originálními postavami ze série Stmívání. V přepracované verzi se pak knihy po celém světě prodalo více než 70 milionů kopií. Na druhou stranu Amazon předem zakazuje "sexuálně explicitní scény". Tak to bude pro někoho možná trochu nuda.

Categories: , , , Share

Leave a Reply