ResearchGate - sociální síť pro akademickou sféru

ResearchGate je projekt, který se snaží vytvořit velkou celosvětovou sociální síť sdružující osoby z akademického prostředí. Projekt je již nyní velmi úspěšný, má téměř tři miliony zaregistrovaných vědců a dalších akademických pracovníků.Tvůrci i fanoušci si od sítě slibují to, co ve vědecké sféře často chybí: sdílení znalostí a informace o tom, kdo pracuje na jakém výzkumu (tím by se výzkumy podporovaly se navzájem a neprobíhaly sice paralelně, ale osamoceně). Další cílem je nastartovat interdisciplinární komunikaci a efektivnější spolupráci různých oborů.
Na svém profilu si může každá osoba vyplnit místo pracoviště, kvalifikaci, oblasti zájmu a výzkumy, na kterých pracuje. Podobně jako na jiných sociálních sítích lze tvořit různé otevřené či uzavřené skupiny.
Zatím síť sponzoruje několik společností ze Silicon Valley. Časem se uvažuje, že financování by mohlo být zajištěno inzercí volných pracovních míst na univerzitách a sdružených pracovištích.
V současné době síť sdružuje především mladé vědce, průměrný věk je 20 let. Tito lidé si navzájem pročítají práce a podporují se ve výzkumech. Tvůrci sítě však věří, že starší vědci síti přijdou na chuť, až uvidí její výhody.

Categories: , , , , , Share

Leave a Reply