David Allen: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře

„Odhalil jsem jednoduché principy, s nimiž může každý z nás zlepšit svou schopnost předvídavě a konstruktivně reagovat na každodenní realitu.“
 


Produktivitu a koučování – dva klíčové pojmy, které nejvíce charakterizují to, čemu zasvětil americký autor David Allen poslední roky svého života. Když před osmi lety vyšla v USA kniha Getting Things Done (s populární zkratkou GTD), stěží mohl David Allen předvídat, že se jeho metoda pod zkratkou GTD začne lavinově šířit po celém světě. Má zástupy aktivních fanoušků, inspiruje vývojáře softwaru a navádí další odborníky k rozšiřování jeho metod.
Základním principem metody Mít vše hotovo je dostat všechny myšlenky na cokoliv, co musíte zařídit, z hlavy. K tomu vám může posloužit papírový notes stejně jako počítačový program nebo webová služba. Všechny "projekty" (odstartovat firmu, vybavit byt, naplánovat dovolenou) je přitom nutné rozbít do jednotlivých "záležitostí", které se dají udělat v kuse, maximálně během několika desítek minut (vybrat gauč, koupit gauč, smontovat gauč; vybrat destinaci, zamluvit hotel, koupit letenku).
Jakmile si vytvoříte seznam záležitostí, ulevíte své hlavě, ve které nebudete muset vše nosit. Zároveň získáte obrovský zásobník úkolů, do kterého se můžete pustit - takže by vám mělo odpadnout přemýšlení "na čem bych měl pracovat teď?"
Allen tyto principy doplňuje řadou tipů - jaké nástroje používat, jak si utřídit životní priority, jak hodnotit svou produktivitu.
Webové stránky Davida Allena: http://www.davidco.com/

Categories: , , , , , , Share

Leave a Reply