Google Reader: RIP

Zřejmě jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších online čteček RSS je Google Reader (http://www.google.cz/reader/). Jde o velice dobře vybavený nástroj, který si poradí s RSS kanály všech běžných variant s tím, že podporuje řadu nepovinných atributů. Umožňuje tak zobrazovat obrázky, formátovaný text, odkazy uvnitř zobrazovaného materiálu atp. Z tohto pohledu není možné této čtečce nic vytknout. Designově je podobná jako všechny kancelářské aplikace Google a pro její používání je třeba mít Google účet.


 


Mezi zajímavosti patří jistě velice podrobné statistiky toho, jak jsou čtené příspěvky z jednotlivých zdrojů, kolik jich daný web vyprodukoval atp. Díky možnostem exportu dat je možné spojení s dalšími podobnými službami či sociálními sítěmi, na kterých je možné sdílet kanály. Díky podpoře formátu OMPL je možné přenášet seznamy mezi jednotlivými účty, což je také velice užitečné. Mezi pokročilé funkce patří nepochybně také možnost exportovat data, která uživatel různým způsobem zpracoval (přečetl, označil hvězdičkou atp.).
Jednotlivé položky je možné označovat hvězdičkou nebo k nim připojovat štítky. Tato dvojce umožňuje provozovat něco jako záložkovací systém přímo v RSS čtečce, což je také relativně užitečné. Další zajímavostí může být seznam doporučených zdrojů, které Google vytváří na základě odběrů. Práce s čtečkou je celkově velice pohodlná a intuitivní. Na druhou stranu může některé uživatele odradit poněkud strohé prostředí, které ukazuje, že jde přimárně o nástroj na práci, nikoli zábavu. Oproti konkurenci je třeba vyzdvihnout také rychlost. Celkově jde ale o funkčně velice dobře vybavený projekt, který je zajímavé také v oblasti osobního time a informačního managementu díky pečlivě vedeným podrobným statistikám. Užitečné je, že existuje také klient pro mobilní operační systém Android.image
Jistě tušíte pointu - Reader užívalo málo lidí a Google nedává smysl v kontextu dalších služeb jej udržovat. Proto služba k prvnímu červenci končí.

Categories: , , , , Share

Leave a Reply