Litéra: typografie pro zelenáčeMáte problém se základními typografickými pravidly? Nevíte, kam patří jaká mezera, kdy psát mezeru před procentem a kdy ne? Pak právě pro vás je určený web Litéra, který vznikl původně jako projekt bakalářské práce na FI MU.image

Web má dvě základní části. Tou první je typografický slovník, který uživatele provede tím, kdy a jak používat které typografické znaménko. Součástí jsou dokonce online testy, které pomáhají k pochopení celé problematiky, takže základní přehled v typografii zde získá člověk skutečně snadno a rychle.
Druhá část se jmenuje korektor a slouží pro automatickou opravu textu. Stačí z Wordu či jiného textového procesoru a nechat si text zkontrolovat. Nabídne výběr možné interpunkce, doplní pevné mezery, opraví psaní titulů atp. Výsledkem je pak interaktivní průvodce chybami, včetně vysvětlení jednotlivých omylů či nedostatků. Výsledek si můžete exportovat do PDF.
Pokud si potřebujte rychle a zábavně doplnit základy typografie, pak Litéra je tím správným nástrojem, který vás bude bavit, pomůže i mnohému naučí. Svým způsobem možná ukazuje jednu s cest, kterými by se mohly vzdělávací aktivity vydávat.

Categories: , , , , Share

Leave a Reply