Pište si poznámky - třeba v ZIM

Píšete si poznámky na papír a už je nikdy nenajdete? Nevyhovuje vám poznámkový blog ani žluté lístečky na ploše? A do čeho si děláte poznámky ve škole? Pokud nejste spokojeni s tím, jak vypadají vaše poznámky, možná oceníte aplikaci ZIM.
image
Zřejmě nejznámější a nejvybavenější program na práci s poznámkami je ZIM, který je dostupný jak pro Windows, tak také pro Linux a je lokalizovaný. Jeho ovládání není na první pohled právě příjemné, ale když si zvyknete, zjistíte, že je velice rychlé a logické.
Vše podstatné se navíc dočtete v mimořádně pěkně udělané nápovědě. K dispozici jsou dva základní módy práce s poznámkami – buď můžete vést záznamy dle kalendáře či podle témat. Oba přístupy je možné spojit.
Do poznámek je mimo textu možné vkládat také obrázky, odkazy na soubory, URL a zásuvné moduly. Právě ty jsou zřejmě největší devizou aplikace – k dispozici je možnost vkládat LaTeX, grafy či výpočty v R, úkolovník (ToDo list) nebo editor diagramů. Naopak největší nevýhodou ZIM je absence možnosti tvořit tabulky. Tomu se lze vyhnout použitím tabulky v LaTeX, ale to není ani pohodlné ani praktické.image
Zim je velice dobrý nástroj na práci s poznámkami, který existuje také v portable verzi, takže jej může s sebou vždy nosit na svém USB disku. Jde o robustní aplikaci, která by měla uspokojit i mimořádně náročné uživatele. Pro někoho může být hendikepem také to, že neexistuje ve verzi pro mobilní telefony.
http://zim-wiki.org/

Categories: , , , , Share

Leave a Reply