Diigo: organizace poznatků z webu

Pokud člověk prochází internetem, často nachází různý obsah, který ho zaujme, chce se k němu vrátit nebo jej sdílet se svými přáteli. A právě pro tuto činnost je určený Diigo.
image
Diigo (http://www.diigo.com/) je (ne)tradiční nástroj, která sloužila pro sdílení záložek. Dnes kromě funkcí pro pozdější čtení, nabízí možnost ze stránek ukládat vyznačený text, třeba i nesouvislý, obrázky či celé URL.  Jednotlivé položky lze doplnit tagy či popiskem. Samotné sdílení je realizováno prostřednictvím etablovaných sociálních sítí a Diigo tak hraje spíše než sociální roli, rozměr managera zajímavostí, dat a poznatků.
Za poplatek se pak člověk může zbavit reklamy nebo se dočkat technické podpory. Jeho platba je v podstatě zajímavá pro několik málo uživatelů a rozhodně ji není třeba nějak masivně využívat.
image
Asi nejjednodušším způsobem, jakým lze tento nástroj požívat, je nainstalování doplňku do webového prohlížeče. Ten se pak postará o vše potřebné. Pokud označíte text na webové stránce, hned se objeví kontextová nabídka na jeho zpracování v Diigo, podobně snadno lze přistupovat k dalším funkcím. Zajímavostí je pak především zvýrazňovač, který nabízí čtyři barvy, umožňuje si text na webu pěkně rozčlenit, zpracovat a pak samozřejmě uložit do přehledného online repozitáře. Nechybí možnost kreslení do stránky nebo přilepování lístečků s delší poznámkou.
image
Sami autoři říkají, že již nejde zdaleka jen o sdílení záložek, které bylo populární kolem roku 2005, než bylo vytlačeno sociálními sítěmi, ale o skutečný nástroj pro organisaci všeho, na co člověk na webu narazí a chce s tím nějak dále pracovat. V tomto ohled může být dobrým nástrojem na podporu produktivity pro každého, kdo pracuje s webem – ať již jde o studenty, pedagogy nebo třeba novináře.

Categories: , , , , , , Share

Leave a Reply