Randy Gardner, muž, který 11 nocí nespal

Randy Gardner se v roce 1965, v době, kdy bu bylo 17 let, rozhodl, že nebude 11 nocí spát kvůli školnímu projektu. Tento svůj pokus se mu podařil a udělal tak rekord. Jeho zajímavý počin upoutal vědce Williama Dementa, který začal zkoumat, co se v mysli Randyho děje. Zjistil tak, že jeho mysl přestala normálně fungovat. Byl, jak se dalo očekávat, nedůtklivý, zapomnětlivý a unavený. Pět dní od začátku experimentu měl halucinace a byl paranoidní. Poslední dny pokusu se mu chvěly prsty a nemohl srozumitelně mluvit. 11 den porazil Dementa v pinballu, 100x po sobě. Nedostatek spánku prý podporuje určité části mozku, ale brzdí plno jiných částí. 
Po tomto experimentu začaly další výzkumy mozku. William Dement, později přezdívaný jako otec výzkumu spánku, popsal "spící mozky" jako vojáky na bojišti uvězněné v kruté bitvě dvou armád, nyní známý jako model protichůdných procesů. Dement tak např. zjistil, že tyto boje probíhají i ve dne, navíc jsou předurčený vyhrávat i prohrávat, čímž vzniká začarovaný kruh, žádná armáda nemůže nikdy zvítězit.
První armáda je složená z neuronů, hormonů atd., které se snaží, abychom zůstali vzhůru. Druhá armáda složená z jiných buněk, hormonů, které bojují o to, abychom usnuli (jde o tzv. homeostatický proces).
Zajímavým zjištěním bylo, že čím déle jedna armáda ovládá bojiště, tím spíše bitvu prohraje. Oproti tomu, čím déle spíme, tím větší je šance, že armáda homeostatického procesu vyklidí pole a my začneme být bdělí.
John Medina se spánku věnuje při svých výzkumech paměti. Je dokázáno, že krátkodobá paměť se při spánku mění v dlouhodobou. Pokud nespíme, pracujeme jen s krátkodobou pamětí, což může např. při učení činit velké potíže. Navíc nedostatek spánku se projevuje i v části mozku, kde sídlí řeč a kreativní myšlení. John Medina tedy říká "dobře spát - dobře myslet".

Categories: , , , , Share

Leave a Reply