Lubomír a Miroslava Krupkovi: Klenot starého řemesla

Krása a kouzlo tištěné knihy nabývají v rukou Krupkových magických rozměrů – dokáží totiž jako jedni z mála knihtiskařů vyrobit celou knihu téměř od nuly. Z potištěných listů tak vytvářejí umělecká díla, nad kterými se tají dech.
image
Díky tomu, že své knihy nejen váží a dekorují, ale také tisknou na papír, který si sami vyrábí, dokáží vyrobit přesně takovou knihu, jakou si představují oni nebo jejich zákazníci. Jejich díla tak zdobí nejen mnohá muzea, ale vlastnil je třeba i prezident Václav Havel nebo papež.
„Tajemství úspěchu vězí právě v soběstačnosti a sázce na vlastní schopnosti: sami svými silami si totiž dokážou vyrobit nejen ten nejkvalitnější „ruční papír“ všemožných barev, tlouštěk, struktury a velikostí, ale (…) zvládnou vyřezat si své vlastní písmo třeba ze dřeva či ho odlít z olova. Nebo třeba takovou autorskými ilustracemi vypravenou bibliofilii nakonec skvostně ozdobit zlatem, ebenem, kostí či kůží vykládanou vazbou. Dokážou také desky knihy zkrášlit vytlačenými barokními či empírovými ornamenty, a dokonce i překvapivými materiály – například fragmenty opravdových vosích hnízd nebo složitých struktur pavučin či stromové kůry“
image
Kde se nachází inspirace pro tak nevšední díla? Podle Miroslavy Krupkové se stačí dívat kolem sebe a hledat všude - v přírodě, ve výtvarném umění, v kultuře, historii a ve využití různých i netradičních materiálů.
Více o Krupkových a jejich řemesle se dočtete například na České pozici.

Categories: , , , , Share

Leave a Reply