Dropbox

imageNástrojů na zálohování a sdílení souborů je celá řada. Přesto lze ale říci, že Dropbox patří k absolutní špičce – ať již podporou operačních systémů, mobilních zařízení nebo kvalitním webovým rozhraním. Zdarma člověk získá 2 GB místa, které může rozšiřovat na základě doporučení dalším uživatelům.
Zřejmě nejznámější a nejpoužívanější aplikací na synchronizaci, archivaci a sdílení dat prostřednictvím webové služby je DropBox. Pokud jde o stabilitu a bezpečnost, je služba zcela odkázána na Amazon Web Services website, na kterém je provozována. Jde tedy o pěkný příklad cloudové aplikace. Na druhou stranu toto řešení garantuje poměrně solidní výkon.
K dispozici je klient, který pracuje pod Linuxem, Windows, MAC OS, většinou běžných mobilních platforem, dokonce i čtečkou Kindle, což může být v řadě případů velice užitečné. Zvláště na iPhone je kvalita klienta skutečně vysoká. Na všech platformách, kde jsem měl možnost jej vyzkoušet, běžel spolehlivě a rychle. Velkou výhodou je jednoduchost použití, takže práci s ním si osvojí i začátečník, pokud je proveden počáteční konfigurací.image
Již v bezplatné verzi je možné sdílet složky s více lidmi, nastavovat práva jednotlivých uživatelů nebo vytvořit odkaz, který umožňuje stahování dat každému, komu dáte odkaz. Příjemné je také webové prostředí, které nabídne celou řadu funkcí, včetně přehledu událostí, které říkají, kdy a kým byl nahrán který soubor.image
K dispozici je celá řada ekonomických variant. První počítá s bezplatným účtem o velikosti 2 GB, který je možné dále rozšiřovat tím, že službu doporučujete dalším lidem nebo děláte další aktivity, které po vás provozovatelé požadují. Placené verze se dělí na osobní (100 GB stojí 100 USD na rok; 200 a 500 GB přijde na analogických 200 a 500 dolarů ročně) a týmovou (například pro 5 členů, 1000 GB společného místa stojí 795 USD za rok). Výhodou druhé varianty je sdílená kapacita (tedy větší flexibilita dle potřeby členů), centrální správa či telefonická podpora.

Categories: , , , , , Share

Leave a Reply